NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Творчески отражения Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
4412
Творчески отражения

Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите. По думите им това е първото цялостно представяне на проекта

| 22 Юли 2024, 13:17 ч.
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Снимка © Организаторите

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.

„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

Пета част на изложбата „Обекти в пространството“ на Станислав Вардев ще бъде представена в галерия „Париж“ от 17 до 30 юни. 

Всяка негова изложба носи това име тъй като именно обектите и тяхното парадоксално позициониране в пространството вълнува автора, отбелязват организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата може да се разгледа, както на живо, така и в сайта на галерията. 

„Ще бъдат показани дванадесет нови платна, като основните линии, които са развити са за изтичащото време, човешката душа, изкуството и вярата. Часовници и метрономи неумолимо отмерват изтичащите часове и непрекъснато напомнят, че всичко е преходно и тленно. Един празен стол, една везна, по средата виола и бели пера ни напомнят за някого, който вече го няма, който може би е бил музикант и чиято душа полита нагоре лека като летящите бели пера. Бяла вана насред полето, която прилича н

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

„Когато за първи път посетих Бесарабия през 2019 г. не знаех почти нищо за нашата диаспора там. Всъщност, тъкмо това ме отведе в един горещ юлски ден на събора „Есть контакт” в село Стояновка в Молдова - ежегодна среща на българските младежи от региона. На влизане в селото спрях колата пред една къща по прашния черен път и на развален руски попитах бабата отпред къде е съборът, а тя изненадващо ми отговори „Говори на български, бе!”. На път за там бях прекосила две граници, а се чувствах като у дома си, толкова гостоприемно ме приеха. За това допринасяха и разговорите на български, познатите манджи, неизбежната „Бяла роза”, както и някои позабравени поп-фолк хитове от 90-те. Това пътуване продължи само едно денонощие, но неочаквано се превърна в начало на дългосрочен фотографски проект“, разказва Михаела Аройо.

Тя отбелязва, че през 2021 г. отново е била на събора „Есть контакт“, този път в село Чушмелий, Украйна. Там фотографката се запознала с Дана Митанова, която разказала, че бесарабските българи използват поне три езика в ежедневието си - родния български, държавния – украински или молдовски и общия за всички в този мултиетнически регион – руски. Допълнила, че не знае на какъв език мисли, но сънува на български.

Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.

„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като  демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.

„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център

Инициативата „Лято в музея“ организира за втора година Регионалният исторически музей – Враца, съобщи пред журналисти историкът Тихомир Машов.

По думите му музейните работници са подготвили редица дейности като интерактивни образователни игри и Арт ателиета. 

Участниците ще работят с глина, ще изучават работата на археолога, ще се запознаят с интересни неща за архитектурата на Враца, ще решават загадки, ще търсят артефакти и съкровища, свързани с праисторическото изкуство, ще играят автентични римски настолни игри.

Заниманията започнаха в началото на юли и ще се провеждат по един път седмично до края на август. 

За участие в тях се изисква предварителна заявка, като седмица по-рано ще се дава информация за следващото занимание и възрастовата група, за която ще е подходящо, обясни експертът. 

Машов допълни, че ще има и входна такса, тъй

Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.

Програмата ще включва също и класически парчета от целия и

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Деветият Летен оперен сезон "Сцена на вековете" на хълма Царевец във Велико Търново официално беше открит с балетния спектакъл "Кармен". 

Създаден по музика от едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с фрагменти от други негови композиции, той бе представен от Държавна опера – Русе.  

На сцената под открито небе излязоха солистите Александър Крунев, Петър Костов  и Петя Цонева, хор и оркестър под диригентството на маестра Вилиана Вълчева. В ролята на Кармен се превъплъти балерината Ирена Барбукова, Дон Хосе изигра премиер балетистът Масаки Такада. Тиаго Виктор Да Силва Оливейра влезе в ролята на Съдбата, а балетистът Давидо Диодато бе Ескамилио.

„Кармен”, с либрето и хореография на Наталия Осипова, предложи съчетание от класическия балет и неокласиката, пречупени през изразителността на модерния танц. Спектакълът разказа трагичнат

Десетки хиляди българи мигрират от българските земи към Бесарабия след руско-турските войни от 1806-1812 г. и 1828-1829 г., за да избегнат османските набези, посочват организаторите на изложбата. Причините за преселението са свързани и с политиката на Руската империя да засели в Бесарабия население, което да облагороди граничния за империята регион, обясняват те. 

До момента проектът е представян в Болград, Украйна (2021), в селата Тенево и Голица, България (2021), в изложби организирани от фондация „Аморфа“ в „Ателие пластелин“ София и ЖП гара Варнa (2022), в групова изложба „На/родна земя“ в Пловдив (2022), както и като част от инициативата Square Mile на The VII Foundation в Арл, Франция (2024). 

В съпътстващата програма на експозицията е включена „Фотокниготека“, като в библиотека „Фотосинтезис“ на 1 август ще бъдат представени фотокниги, избрани от Михаела Аройо. На 29 август авторката ще е гост на „Благодатни четвъртъци с Гаро Кешишян“ във Варна, на 18 септември ще участва в разговор на тема „Бесарабските българи“ заедно с етнолога Галин Георгиев и писателя и журналист Димитър Кенаров. На 24 септември Аройо ще направи тур в изложбата „Сънувам на български“.

Експозицията се организира с подкрепата на „Фотосинтезис“. Проектът е частично финансиран по програми „Творчески инициативи” и „Творчески стипендии” на националния фонд „Култура“.

Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник „Труд“, а в периода 2017 - 2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда. Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Участва в майсторски класове по документална фотография организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия „Синтезис“. 

Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи. През 2023 г. проектът „Сънувам на български“ печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award – награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. През същата година Аройо печели наградата на The Everyday Projects - субсидия в подкрепа на работата по същия проект.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
Биография: Любомир Пипков
Гражданското ми верую е всичко, което съм казал в музиката, пише в бележника си композиторът Любомир Пипков, от чието рождение днес се отбелязват 120 години.  Той е роден на ...
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от фра ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 20:00 ч.
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в ...
Начало Творчески отражения
4412
Творчески отражения

Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“.

| 22 Юли 2024, 13:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Фотографката Михаела Аройо показва живота на българската диаспора в Бесарабия
Снимка © Организаторите

Фотографката Михаела Аройо изследва идентичността на българската диаспора в Бесарабия, с акцент върху историята на региона. 

Проектът ще бъде представен с изложбата „Сънувам на български“. Откриването е на 30 юли в галерия „Синтезис“, съобщават организаторите.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.

„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq

Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) реши да не включва Лумбини - родното място на Буда в Непал, което привлича поклонници, в списъка си на застрашените обекти на културното наследство, предаде Асошиейтед прес. 

Вместо това ЮНЕСКО реши да даде на властите в Непал повече време, за да помогнат за възстановяването на известните градини и храм, които са в окаяно състояние.

Според будистката традиция Лумбини е родното място на Буда и през 1997 г. ЮНЕСКО го включи в списъка на световното културно наследство.

Експерти на организацията препоръчаха то да бъде включено в списъка на застрашените обекти, посочвайки влошаването на негови "ключови характеристики" и "тревожно състояние на опазване". 

Басанта Махарджан, непалски експерт по обекта и будизма, каза, че Непал "напълно е пренебрегнал" предишните предложения и предупреждени

Пета част на изложбата „Обекти в пространството“ на Станислав Вардев ще бъде представена в галерия „Париж“ от 17 до 30 юни. 

Всяка негова изложба носи това име тъй като именно обектите и тяхното парадоксално позициониране в пространството вълнува автора, отбелязват организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата може да се разгледа, както на живо, така и в сайта на галерията. 

„Ще бъдат показани дванадесет нови платна, като основните линии, които са развити са за изтичащото време, човешката душа, изкуството и вярата. Часовници и метрономи неумолимо отмерват изтичащите часове и непрекъснато напомнят, че всичко е преходно и тленно. Един празен стол, една везна, по средата виола и бели пера ни напомнят за някого, който вече го няма, който може би е бил музикант и чиято душа полита нагоре лека като летящите бели пера. Бяла вана насред полето, която прилича н

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

Близо 30 страни обещаха да увеличат подкрепата си за възстановяването на украинския културен сектор чрез координацията на ЮНЕСКО по време на среща днес във Вилнюс по инициатива на Литва, съобщиха от Организацията за образование, наука и култура на ООН. България е сред тези държави.

Ще бъде приложен средносрочен и дългосрочен план за действие, изготвен от ЮНЕСКО в консултация с над 40 международни и украински институции.

"Раните от войната не могат да бъдат излекувани без култура. Не може да има устойчив растеж и просперитет без култура. Това е целта на работата на ЮНЕСКО в Украйна от февруари 2022 г. насам", каза Ернесто Отоне, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО по въпросите на културата. Според него ангажиментът, поет днес, ще остане в историята.
 
Международната конференция за възстановяване на културния сектор на Украйна, която се проведе във Вилнюс

По думите им това е първото цялостно представяне на проекта.

В продължение на пет години авторката посещава над 60 населени места в Молдова и Украйна с преобладаващо българско население. По време на 14-те си пътувания тя снима традициите, ежедневието на хората. Паралелно с това Аройо записва аудио интервюта, песни и стихотворения с членове на общността, които стават основа на звуковата среда, създадена за изложбата от Светослав Тодоров, журналист и музикален селектор. В експозицията е включен още текстът „Бесарабският фронт“ на писателя и журналист Димитър Кенаров.

Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септември в кино „Одеон“, съобщават от корейското посолството у нас.

„Решение за раздяла“ е филм, в който пътищата на любовта са по-мистериозни от тези на разплитане на една криминална загадка. Съвременният класик на корейското кино Парк Чан-ук, който стои и зад култовия филм „Олдбой“, сега преплита специфичното си чувство за хумор с неустоимостта на неизказаните емоции като  демонстрира впечатляващо боравене с цветовете и светлината“, разказват организаторите.

„Мигът, в който ми каза, че ме обичаш, това бе краят на твоята любов и началото на моята“, казва Сонг Со-ре, жената, която е в център

Инициативата „Лято в музея“ организира за втора година Регионалният исторически музей – Враца, съобщи пред журналисти историкът Тихомир Машов.

По думите му музейните работници са подготвили редица дейности като интерактивни образователни игри и Арт ателиета. 

Участниците ще работят с глина, ще изучават работата на археолога, ще се запознаят с интересни неща за архитектурата на Враца, ще решават загадки, ще търсят артефакти и съкровища, свързани с праисторическото изкуство, ще играят автентични римски настолни игри.

Заниманията започнаха в началото на юли и ще се провеждат по един път седмично до края на август. 

За участие в тях се изисква предварителна заявка, като седмица по-рано ще се дава информация за следващото занимание и възрастовата група, за която ще е подходящо, обясни експертът. 

Машов допълни, че ще има и входна такса, тъй

Поради огромния интерес италианското трио Il Volo обявява втори концерт в София същия ден – 2 ноември, в зала 1 на НДК, съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Както информирахме, Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето от Il Volo идват с новата си програма Ad Astra. Гостуването у нас е част от световно турне, чието начало бе поставено с концерт в Рим, на Термите (баните) на Каракала, в началото на юни.

Ad Astra е първият албум на триото с изцяло нови авторски песни, с изключение на Who Wants to Live Forever. Той излезе в края на март, след тяхното участие в 74-ото издание на конкурса „Сан Ремо“ с песента им Capolavoro, отбелязваща кулминацията на тяхната 15-годишна кариера.

Програмата ще включва също и класически парчета от целия и

През октомври екипът на Хилда Казасян и Плевенската филхармония обявяват два дни на музиката в киното.

Те ще представят в Сандански два от най-успешните си концерт-спектакли: "Да послушаме кино" - с българска филмова музика (на 21 октомври) и "Световното кино в музика" - с популярни мелодии от световните филмови ленти (22 октомври), съобщават организаторите.

След успеха на програмата "Да послушаме кино", включваща едни от най-популярните теми от български филми, която обиколи големите сцени в България и спечели приза "Кристална лира" за върхови постижения в областта на българското музикално изкуство, екипът на Хилда Казасян реши да продължи своето музикално пътешествие с музика от световното кино.

Концерт-спектакълът "Световното кино в музика" представя музика от знакови ленти с изцяло нов аранжимент: "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Каб

Деветият Летен оперен сезон "Сцена на вековете" на хълма Царевец във Велико Търново официално беше открит с балетния спектакъл "Кармен". 

Създаден по музика от едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с фрагменти от други негови композиции, той бе представен от Държавна опера – Русе.  

На сцената под открито небе излязоха солистите Александър Крунев, Петър Костов  и Петя Цонева, хор и оркестър под диригентството на маестра Вилиана Вълчева. В ролята на Кармен се превъплъти балерината Ирена Барбукова, Дон Хосе изигра премиер балетистът Масаки Такада. Тиаго Виктор Да Силва Оливейра влезе в ролята на Съдбата, а балетистът Давидо Диодато бе Ескамилио.

„Кармен”, с либрето и хореография на Наталия Осипова, предложи съчетание от класическия балет и неокласиката, пречупени през изразителността на модерния танц. Спектакълът разказа трагичнат

„Когато за първи път посетих Бесарабия през 2019 г. не знаех почти нищо за нашата диаспора там. Всъщност, тъкмо това ме отведе в един горещ юлски ден на събора „Есть контакт” в село Стояновка в Молдова - ежегодна среща на българските младежи от региона. На влизане в селото спрях колата пред една къща по прашния черен път и на развален руски попитах бабата отпред къде е съборът, а тя изненадващо ми отговори „Говори на български, бе!”. На път за там бях прекосила две граници, а се чувствах като у дома си, толкова гостоприемно ме приеха. За това допринасяха и разговорите на български, познатите манджи, неизбежната „Бяла роза”, както и някои позабравени поп-фолк хитове от 90-те. Това пътуване продължи само едно денонощие, но неочаквано се превърна в начало на дългосрочен фотографски проект“, разказва Михаела Аройо.

Тя отбелязва, че през 2021 г. отново е била на събора „Есть контакт“, този път в село Чушмелий, Украйна. Там фотографката се запознала с Дана Митанова, която разказала, че бесарабските българи използват поне три езика в ежедневието си - родния български, държавния – украински или молдовски и общия за всички в този мултиетнически регион – руски. Допълнила, че не знае на какъв език мисли, но сънува на български.

Десетки хиляди българи мигрират от българските земи към Бесарабия след руско-турските войни от 1806-1812 г. и 1828-1829 г., за да избегнат османските набези, посочват организаторите на изложбата. Причините за преселението са свързани и с политиката на Руската империя да засели в Бесарабия население, което да облагороди граничния за империята регион, обясняват те. 

До момента проектът е представян в Болград, Украйна (2021), в селата Тенево и Голица, България (2021), в изложби организирани от фондация „Аморфа“ в „Ателие пластелин“ София и ЖП гара Варнa (2022), в групова изложба „На/родна земя“ в Пловдив (2022), както и като част от инициативата Square Mile на The VII Foundation в Арл, Франция (2024). 

В съпътстващата програма на експозицията е включена „Фотокниготека“, като в библиотека „Фотосинтезис“ на 1 август ще бъдат представени фотокниги, избрани от Михаела Аройо. На 29 август авторката ще е гост на „Благодатни четвъртъци с Гаро Кешишян“ във Варна, на 18 септември ще участва в разговор на тема „Бесарабските българи“ заедно с етнолога Галин Георгиев и писателя и журналист Димитър Кенаров. На 24 септември Аройо ще направи тур в изложбата „Сънувам на български“.

Експозицията се организира с подкрепата на „Фотосинтезис“. Проектът е частично финансиран по програми „Творчески инициативи” и „Творчески стипендии” на националния фонд „Култура“.

Михаела Аройо е документална фотографка, родена през 1993 г. във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. като стажант във вестник „Труд“, а в периода 2017 - 2018 г. е щатен фоторепортер в агенция „Булфото“. От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда. Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Участва в майсторски класове по документална фотография организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия „Синтезис“. 

Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи. През 2023 г. проектът „Сънувам на български“ печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award – награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. През същата година Аройо печели наградата на The Everyday Projects - субсидия в подкрепа на работата по същия проект.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Биография: Любомир Пипков
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Кинофестивалът в Сан Себастиан ще бъде открит с римейка на еротичната филмова класика "Емануела"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.